Eesti Anastasia Foorum

Põliskodud => Lapsed => Postitus alustatud kasutaja: joonatan järgi 16 jaanuar, 2013, 13:28

Tiitel: lapsed on targemad kui vanemad
Postitatud kasutaja : joonatan järgi 16 jaanuar, 2013, 13:28
olen tähele pannud et lastele ei anta tänapäeval piisavalt sõna ja valikuvabadust. samas iga järgnev põlvkond on targem kui eelmine, see on evolutsiooniliselt vältimatu. arvan et lapsed on võimelised tegema paremaid otuseid kui paljud täiskasvanud. andkem neile vabadust olla nad ise ja saada iseenda peremeheks  :vhea:
ühel päeval on vanemad vanad ja abitud ja siis on just lapsed need kes vanemate üle hakkavad otsustama ;D
nii et parem olla nende heas kirjas :)
vanemate roll võiks olla rohkem inspireeriv, tugevust ja head eeskuju näitav ning elutarkust pakkuv :)
Tiitel: lapsed on targemad kui vanemad
Postitatud kasutaja : seedridaam järgi 31 märts, 2013, 16:44
Täiesti õige tähelepanek, joonatan. Olen palju mõelnud selle üle ja jälginud, kuidas noored vanemad toimetavad või ei toimeta oma lastega.
Tahaks ka kasutada võimalust algatatud teema all natuke targutada ehk jagada mõtteid.
Et see ei kukuks välja tühja tünni kõminana, ütlen siinkohal, et tütar on 33 ja poeg 26 aastane, tütrepoeg 14.
On väga oluline suhtuda lapsesse kui meie elutee ühte õpetajasse- austusega.  Selle teadmiseni jõuab siis kui lapsevanem on valmis, läbi vigade loomulikult, aga miks mitte ka teadvustades tõde? Nii teeme lastele vähem haiget ja nende elu on kergem.
Olen tihti imestanud, nüüd mitte enam, aga meeldiv tunne on, avastada, kuidas nad meid -vaata, et emaüsast peale õpetavad.
 Laps on samaväärne kui kõik inimesed, mitte mõni madalam olend, keda välditakse ja kamandatakse vait ja suheldakse siis kui aega või tahtmist.
Ma ei taha pikalt pajatada, aga ühte ütleks veel, et vanemate poolt antav elutarkus jõuab siis sihile kui laps on selle vastuvõtmiseks valmis.
Mida vähem teda ignoreeritakse ja alandatakse, seda rohkem ta vastu võtab-tal ei teki hirmublokki ette.
Kokkuvõtteks- mis on minu jutu mõte-on see, et noortel ja tulevastel lapsevanematel oleks rohkem julgust ja vaimuvalgust õppida oma esivanemate vigadest-seda nad ometi teadvustavad, mida nende kasvamisel valesti tehti-ja võtta aega kuulata  ja näha südamega. 
Tiitel: lapsed on targemad kui vanemad
Postitatud kasutaja : joonatan järgi 31 märts, 2013, 19:31
tead väga õige aeg tundub selle teema jälle tõstatamiseks, ma olen ka viimasel ajal mõelnud küsimustele mida sa kirjeldasid. ju siis läheb seda millekski vaja meile või lugejatele :)
sa jätad väga elutarga ja sooja mulje, tänan et jagasid oma tähelepanekuid ja õpetusi.
aga tagasi algusse, kui seda teemat koostasin siis jooksid peast läbi pildid just nooremapoolsetest emadest keda olin näinud avalikus kohas linnas oma last siis keelamas-käsutamas, tema küsimusi ja soove ignoreerides. no see klassikaline "sest mina ütlen nii" lähenemine, mis oli ajast maha jäänud juba 10 aastat tagasi, rääkimata siis tänapäevast. sellised vanemad muidugi argumenteeriks et "õpetan lapsele lugupidamist niimoodi" jne, aga see mulle huvi ei pakuks. huvi pakub see õnnetu olekuga laps kes seda taluma pidi, proovisin kujutada ennast tema situatsioonis ja tunnetasin sellist ängi ja hingamisraskust. otseselt vahele segada on keeruline, sest kõrvaltvaatajal kui võõral ei ole mingit positsiooni. vanemale kuulub õigus ja seega ka eelised. kui veel tuttav laps siis saad ehk kuidagi nõu anda nelja silma all või nii.
teine näide on vanemast kelle väike tüdruk tundis huvi pildistamise vastu, aga isa muudkui kritiseeris tulemusi ja ütles et nii need asjad ei käi jne. ise kui fotograaf tean vägagi hästi et oksus pildistada või ükskõik mida loomingulist teha tulebki just läbi mängimise, vaba mõtte ja tegevuse. kui oodata tulemusi juba enne proovimist ja katsetamist, neid lisaks kritiseerides, siis loomingulisus mitte ei kasva vaid kängub. aga isa kes elus kaamerat käes on hoidnud vaid aeg-ajalt reisidel, tema teadis kõike ülihästi! täpsemalt arvas ennast teadvat.
enamuste riikide seadused, kaasa arvatud eesti omad ei anna lastele isegi piisavalt vaba tahet, vaba tahet mis on temale kui inimesele kõrgemalt poolt juba antud siia sündides. seda vastuolu arvesse võttes, on siis imestada et noored on "mässulised"?
kokkuvõtteks võib öelda et üleolev suhtumine lastesse näitab minule armastuse kasinust nende vanemate südames. aga elus ongi nii et mida külvad seda ka lõikad. nüüd olen näinud mitmeid suureks kasvanud lapsi ja näen ka nende vanemaid maksmas oma ülbuse eest tagantjärele ränka hinda.

Sinu jutt tuletab meelde enda elust minu vanaema, kes ka omas tegelikult palju elutarkust. AGA tema viga seisnes selles et ta esitas seda hästi kriitiliselt ja tihti üleolevalt, seega sõnum ei jõudnud pahatihti läbi tulla. Nüüd kui olen juba täiskasvanu ja tema paremasse ilma edasi liikunud, olen tema õpetusi ise kogenud ja leidnud need tõesed olevat. Kuid ise tean et kui nõu anda siis taktitundeliselt - vastasel juhul lihtsalt ei jõua see inimestele kohale.

Esivanemate mustrite kordamine on ka aktuaalne teema ja mina arvan et seostub käesoleva teemaga väga hästi. Täna just kuulsin uudist ühest endisest naabrist kelle tütar oli suhteliselt õnnetusse olukorda sattunud, aga täpselt sellises oli olnud ka tema ema 20 aastat tagasi. Oli kahju kuulda aga näitab mingit tendentsi väga selgelt - ehk on siinsetele inimestele sellest abi. Võtkem aega ja kuulakem oma esivanemaid, õppigem nende vigadest ja korrigeerigem neid. Ärme kordame vanemate vigu, loome endale uue ja parema saatuse, et elu läheks ikka edasi-suunas  :vhea:

Lõppu lisan pildi ühest ema-lapse arheotüübist mida juhtusin eile nägema. Tõi hea tunde ja meenutas lapsepõlve! Üks pilt ütleb nii palju.

(http://i47.tinypic.com/255kjo8.jpg)
Tiitel: lapsed on targemad kui vanemad
Postitatud kasutaja : seedridaam järgi 06 aprill, 2013, 22:39
Joonatan-Su eelneva jutu jätkuks- põlvest põlve korrates mingit negatiivset käitumismustrit märkad kui näed enda kõrval inimesi, kes on vanemad ja sama põlve järeltulijaid ja nende elu-olu. Keegi mingil ajahetket, kes on niikaugele jõudnud, lõikab selle negatiivsuse läbi ja muudab ära suguvõsa karma ehk siis minupärast lunastab selle, sest  ta on oma arengus nii kaugel, et on valmis infot vastu võtma.  ::) ja seda edastama.
 Me ei tohi aga kellelegi oma õpetusi ja tarkust peale suruda, selleks pole meil õigust. Kõige kurvem on, et ükskõik kui kahju meil poleks, nähes nt. lapse alandamist kui ta peale karjutakse- meil pole õigust vahele segada. :'(
On tulnud ammustel aegadel oma peres paar korda sekkuda kui mõni sugulane on lapse suhtes füüsilist üleolekut demonstreerinud, aga võõraste puhul ilmselt saaks ise peksu osaliseks, sest vihane ja tige inimene ei mõtle , tema ainult tunneb, et viha on vaja välja elada ...omast kogemusest mäletan, et lapsena kartsin oma vanemaid-kui ema minu peale häält tõstis, tundsin alandust ja hirmu -see halvas niimoodi ajutegevust, et ema õpetusi vastu ei võtnud-täiesti füüsiliselt tajutav blokk tekkis ajus-mäletan seda tunnetust siiani.
Praeguseks ma mõistan, et ärritumist ja selle väljendusviise provotseerib hirm ja laps automaatselt võtab vanemate hirmud pluss veel süütunded.

Seepärast on hädavajalik, et noored vanemad mõistaks kui palju paremaks nad saavad muuta oma laste ja iseeneste, ka vanemate elu kui nad võtaksid kätte ja tegeleksid kõiksugu hirmudest vabanemisega.
Nojah  ja kuna loodus tühja kohta ei salli, saabki armastus asemele tulla juuu <syda2>
Tiitel: lapsed on targemad kui vanemad
Postitatud kasutaja : joonatan järgi 07 aprill, 2013, 12:47
on küll viise kuidas seda kaalukaussi kallutada, ilma otsese sekkumisteta. üks tuttav näiteks korraldab enesekaitse koolitusi lastele, on olnud üsna efektiivne. laste tahet ja enesekindlust toetades kasvab ka nende võime ennast kehtestada.

mis hirmude "pärandamisse" puutub siis tõepoolest mitmed asjad paistavad hirmsad sest meie vanemad on neid kartnud. aga kui ise järele proovida siis avastad et tegelikult ei ole midagi rasket ega ohtlikku. hirmul ikka on suured silmad, aga hambaid tal pole et hammustada :vilin:

kas oskad veel midagi rääkida hirmude vabastamisest ja suguvõsa karma muutmisest? tunduvad huvitavad teemad, ehk on mingit kasu. sul kindlasti elutarkust jagada, loeks hea meelega :)