Eesti Anastasia Foorum

Muud teemad => Muu või vaba teema => Postitus alustatud kasutaja: Ahto järgi 08 märts, 2013, 07:36

Tiitel: Oodates linde, oodates kevadet.
Postitatud kasutaja : Ahto järgi 08 märts, 2013, 07:36

Homme 9. märtsil on Tsirgu- ehk linnupäev!

Rahvakalendris on see tõeline lindude päev. Öeldi, et soojal maal pöörab nelikümmend lindu suu suve poole ja pea päeva (päikese) poole, alustades rändamist meie poole.
Kuigi ilmad on veel talvised ja sajab lund, on mõtted juba kevades. Lindude ootamine ja saabumine on maarahvale olnud alati eriliselt tähenduslikud. Koos rändlindudega saabub ju kevad. Lindude saabumine paneb südame kiiremini põksuma ja toob suule rõõmsad tervitussõnad teinekord isegi eakal inimesel. Tahaks loota, et nii on see ka sel kevadel.
Et lindude kodutee oleks kergem, küpsetatakse linnupäeval tsirguvatsku ehk paistekakku (sobivad ka linnukujulised küpsised). Osa süüakse ise, osa viiakse õue aiateiba otsa, puuriidale või mujale. Varem vaid Setomaal levinud tava on nüüd kodunenud mujalgi.
Tsirgupäeval on tehtud mõnesuguseid maagilisi võtteid, et kanad hakkaksid paremini munele (looma, seto k. luuma), eeskätt, et nad munadepühadeks palju muneksid. Maakeeles tähendab loomine ka munemist. Maarahva vanad loomislaulud omakorda, mida on kaugelt üle saja, kõnelevad kõik linnust ja munadest. Meie hõimurahvastelgi on maailma loonud lind, või kui täpne olla, siis maailm on sündinud linnu loodud munadest.

Tänapäeval korraldatakse sel päeval paiguti koolides lindudepäevi, mille käigus pannakse üles pesakaste.

Ennustused
Kui sel päeval on ilm külm, on külma veel 40 päeva.

Mida mujal tehakse
Venelased äratasid lauluga linde ja kutsusid neid tagasi koju. Küpsetati linnukujulisi saiu ja visati neid lindude jaoks katusele.http://www.hot.ee/varvuke/tsirgupaev.html (http://www.hot.ee/varvuke/tsirgupaev.html)

http://www.miksike.ee/docs/lisa/pidu/teised/tsirgupaev_marikadaniel.htm (http://www.miksike.ee/docs/lisa/pidu/teised/tsirgupaev_marikadaniel.htm)
Tiitel: Oodates linde, oodates kevadet.
Postitatud kasutaja : Priit järgi 08 märts, 2013, 10:18
Õues kui täitsa kevad, päike paistab läbi klaasi ikka väga soojalt. Õuemail tundub hetkel 7 kraadi külma, väga suur külm ei ole aga siiski...
Tiitel: Oodates linde, oodates kevadet.
Postitatud kasutaja : joonatan järgi 08 märts, 2013, 15:09
väga huvitav teema, rahvakalendrist on palju tarkust leida!
mulle eriti meeldib mõte lindude tervitamisest rituaalidega :)