Eesti Anastasia Foorum

 

Autor Teema: Kirikuikoonide maalimine  (Loetud 1918 korda)

0 Kasutajat ja 1 Külaline vaatavad teemat.

Võrgust väljas joonatan

  • Super Liige
  • *****
  • Postitusi: 213
  • Sugu: Mees
Kirikuikoonide maalimine
« : 05 veebruar, 2013, 12:30 »
Leidsin veidi põnevat infot kuidas traditsioonilisi pühapilte maaliti (ehk "kirjutati") puidust lõuenditele vanadel aegadel.

Maalitakse tavaliselt pärnapuidule kantud kriidist, alabastrist või nende segust krundile munatemperavärvidega, liikudes tumedalt taustalt heledatele ja lineaarse servaga kõrgendatud pindadega. Värvidel ja joontel on sageli sümboolne tähendus. Ikoonil on alati ka kiri ning spetsiaalsed märgid. Taustad kaetakse enamasti kullaga. Kogu pilt kaetakse linaõlivärnitsaga. Kasutatakse ka enkaustikat, emaili, mosaiiki ja tikkimist. On ka metallist, elevandiluust ja muust materjalist ikoone. Alates 13. sajandist on kasutusel tsiselleeritud hõbeplaadid, mis mõnikord jätavad nähtavale ainult näo ja käed.


Ikoonimaali ajalugu

Ikoonimaal sai arvatavasti alguse hilisantiikaja portreemaalist eelkõige Egiptuses. Ikoonimaalimisest on teateid alates 4. sajandist ning tõendeid 6. sajandist (Siinai Püha Katariina klooster). See levis Bütsantsi kaudu Lõuna-Itaaliasse, Balkani slaavi maadesse ja Venemaale (Novgorodi ikoonimaali koolkond, Suzdali ikoonimaali koolkond, Moskva ikoonimaali koolkond). Olulisemate ikoonimaalijate seas on Theophanes Kreeklane ja Andrei Rubljov.
Can you feel the heartbeat of the earth through the sea and the mist...


 

SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
imPulse2 © Bloc