Eesti Anastasia Foorum

 

Autor Teema: Mõistujutt: Deemon Krati  (Loetud 5979 korda)

0 Kasutajat ja 2 Külalisi vaatavad teemat.

Võrgust väljas Priit

 • Super Liige
 • *****
 • Postitusi: 1152
 • Sugu: Mees
 • :)
  • Eesti Anastasia lehekülg
Mõistujutt: Deemon Krati
« : 08 aprill, 2010, 13:37 »
Raamatust: "Uus tsivilisatsioon" lk 65

Orjad liikusid aeglaselt üksteise järel ja igaüks tassis lihvitud kivi. Neli rida, kõik pikkusega poolteist kilomeetrit, kivitahumisest kuni kohani, kus algas linn-kindluse ehitus, mida valvurid valvasid. Kümne orja kohta tuli üks relvastatud sõdalasest valvur. Orjade kõrval, kolmeteistmeetrise lihvitud kividest laotud künka otsas istus Krati - üks ülempreestritest; juba neli kuud jälgis ta vaikides toimuvat. Keegi ei tülitanud teda, keegi ei julgenud isegi pilguga tema mõttetegevust katkestada. Orjad ja valvurid suhtusid inimkätega loodud mäesse ja sellel asuvasse trooni nagu maastiku lahutamatusse osasse. Ja keegi ei pööranud enam tähelepanu kas mäetipul ringi liikuvale või liikumatult troonil istuvale inimesele. Krati oli enesele püstitanud ülesande riiki ümber korraldada, kindlustada preestrite võimu tuhandeteks aastateks, allutades neile kõik inimesed Maal, muutes nad kõik, kaasa arvatud riikide valitsejad, preestrite orjadeks.
* * *

Ükskord laskus Krati mäelt alla, jättes oma troonile teisiku. Preester vahetas riided, võttis paruka ära. Andis valvurite pealikule käsu, et teda pandaks ahelaisse nagu tavalist orja, ning laskis end aheldada orjade rivisse noore ja tugeva Nardi nimelise orja selja taha.

Orjade nägusid jälgides mäkras Krati, et sellel noorel orjal oli uuriv ja hindav pilk, mitte ekslev ja ükskõikne nagu paljudel. Nardi nägu oli vaheldumisi keskendunult mõtlik või erutunud. "Tähendab, ta haub mingit oma plaani," - arvas preester ja tahtis veenduda, kui täpne oli tema vaatlus.

Kaks päeva jälgis krati Nardit. Tassides vaikides kive, istudes tema kõrval söögiruumis ja magades ta kõrval lavatsil. Kolmandal ööl, kui kõlas käsklus "magama" keeras Krati ennast noore orja poole ja tõi sosinal ahastusega kuuldavale mitte kellegile suunatud küsimuse: "Kas tõesti niimoodi jätkubki kogu ülejäänud elu?"

Preester nägi: noor ori võpatas ja keeras otsemaid oma näo preestri poole, tema silmad särasid. Nad särasid isegi suure baraki ähmases valguses.
- See ei jätku niimoodi enam kaua. Ma mõtlen plaani välja. Ja sina, vanamees, võid samuti sellest osa võtta, - sosistas noor ori.

- Missugust plaani? - küsis preester ohates ja ükskõikselt.

Nardi hakkas veenvalt ja tuliselt seletama:

- Sina, vanamees, ja mina, ja meie kõik saame varsti vabadeks inimesteks. Sa loe kokku, vanamees: iga kümne orja kohta tuleb üks valvur. Ja viieteist orja kohta, kes valmistavad toitu, õmblevad riideid, on vaid üks valvur. Kui me kõik koos kindlaksmääratud ajal valvureid ründame, siis me võidame nad. Vaatamata sellele, et valvurid on relvastatud, aga meie oleme keti külge aheldatud. Meid on iga valvuri jaoks kümme ja kette võib samuti relvana kasutada. Me relvitustame kõik valvurid, seome nad kinni ja võtame relvad endale.

- Eh, noormees, - ohkas Krati ja tõi osavõtmatult kuuldavale: - su plaan pole läbi mõeldud. Valvureid on küll võimalik relvituks muuta, kuid varsti saadab valitseja uued, võibolla terve armee, ja tapab ülestõusnud orjad.

- Ma olen ka sellele mõelnud, vanamees. On vaja valida niisugune aeg, mil pole sõjaväge. Ja see aeg läheneb. Me ju kõik näeme, kuidas armeed sõjakäiguks ette valmistatakse. Kogutakse provianti kolmekuulise reisi jaoks. Tähendab armee jõuab kolme kuuga määratud paika ja asub lahingusse. Võitluses ta nõrgeneb, kuid võidab, võtab kaasa palju uusi orje. Nende jaoks juba ehitatakse uusi barakke. Meie peame hakkama relvi ära võtma kohe, kui meie valitseja armee astub teise armeega lahingusse. Käskjalgadel võtab kuu aega, et toimetada kohale teadaanne otsekohese tagasituleku hädavajalikkusest. Nõrgenenud armeel kulub tagasitulekuks mitte vähem kui kolm kuud. Nelja kuu jooksul suudame me vastuvõtuks valmistuda. Meid pole vähem kui sõdureid armees. Anastatud orjad tahavad meiega tulla, kui nad näevad, mis on juhtunud. Ma olen kõike õigesti ette näinud, vanamees.

- Jah, noormees, sa võid oma plaani ja oma mõtetega valvuritelt relvad ära võtta ja armee üle võidu saavutada, - vastas preester juba virgunumalt ja lisas: - aga mis orjad pärast tegema hakkavad ja mis juhtub valitsejatega, valvurite ja sõduritega?

- Selle üle olen ma ka veidi mõelnud. Ja seni tuleb pähe vaid üks: need kes seni polnud orjad, muutuvad nüüd nendeks, - sõnas Nardi mitte väga veendunult.

- Aga preestrid? Ütle mulle noormees, mida sa kavatsed teha preestritega kui sa võidad - kas muudad nad orjadeks?

- Preestrid? Selle üle pole ma mõelnud. Kuid praegu ma panen ette: las preestrid olla nii nagu on. Neid kuulavad orjad ja valitsejad. Neid on küll mõnikord keeruline mõista, kuid ma arvan, et nad on kahjutud. Las nad jutustavad jumalatest, aga meie teame ise, kuidas oma elu paremini elada.
- Kuidas paremini - see on hea, - vastas preester ja teeskles, et uni võtab võimust.

Kuid Krati ei maganud sel ööl. Ta mõtiskles. "Muidugi, - mõtles Krati, - kõige lihtsam oleks vandenõust valitsusele teatada ja noor ori kinni võtta, tema on ilmselt teiste peamine õhutaja. Kuid see ei lahenda ju probleemi. Orjusest vabanemise soov jääb ilmselt orjadele alati alles. Ilmuvad uued eestvedajad, hakatakse välja töötama uusi plaane, aga kui nii juhtub, jääb peamine oht riigi jaoks alatiseks riigi sisse alles."

Krati ees seisis ülesanne töötada välja plaan kogu maailma orjastamiseks. Ta sai aru, et ainult füüsilise vägivalla abil pole võimalik seda eesmärki saavutada. Tingimata on vaja iga inimest, terveid rahvaid psüholoogiliselt mõjutada. On vaja muundada inimlikku mõtet, sisendada igaühele: orjus on kõrgeim hüvang.Tingimata tuleb käiku lasta isearenev programm, mis hakkab desorienteerima terveid maailma rahvaid ajas ja arusaamistes. Kuid kõige tähtsam on mitte võimaldada tegelikkuse adekvaatset vastuvõtmist. Krati mõte töötas üha kiiremini, ta lakkas tajumast oma keha, raskeid ahelaid kätel ja jalgedel. Ja korraga justkui välgulöök, tekkes programm. Veel mitte detailiseeritud ega seletatav, kuid juba tunnetatav ja põletav oma mastaapsusega. Krati tundis ennast maailma ainuvalitsejana.

Preester lebas aheldatuna ja tundis vaimustust: "Homme hommikul, kui kõik tööle viiakse, teen ma kokkulepitud märgi ja valvurite ülem käsib mind orjade rivist välja viia ja ahelad maha võtta. Ma detailiseerin oma programmi, lausun mõned sõnad ja maailm hakkab muutuma. Uskumatu! Alati vaid mõned sõnad - ja kogu maailm allub mulle, minu mõttele. Jumal andis tõepoolest inimesele jõu, millel pole Universumis võrdset, see jõud on - inimlik mõte. Inimene lausub sõna ja muudab ajaloo käiku.

Olukord kujunes ebatavaliselt edukaks. Orjad valmistusid ülestõusuks. See plaan on ratsionaalne ja võib ilmselt viia nende jaoks vahepealsele positiivsele tulemusele. Kuid ma võin vaid mõne fraasiga mitte ainult neid, vaid ka tänaste orjade järeltulijaid ja maapealseid valitsusi tulevaseks tuhandeks aastaks orjadeks muuta."

Hommikul võttis valvurite ülem Krati märguande peale temalt ahelad. Ja juba järgmisel päeval olid tema vaatlusplatsile kutsutud ülejäänud viis preestrit ja vaarao. Krati alustas kogunenute ees oma kõnet:

- Seda, mida te praegu kuulete, ei tohi keegi üles kirjutada ega edasi rääkida. Meie ümber pole seinu ja minu sõnu ei kuule keegi peale teie. Ma mõtlesin välja meetodi, kuidas muuta kõiki Maal elavaid inimesi meie vaarao orjadeks. Seda pole võimalik teha arvukate vägedega ja kurnavate sõdadega. Kuid ma teed seda mõne fraasiga. Selle kuuldavale toomisest möödub vaid paar päeva ja te näete, kuidas maailm muutuma hakkab. Vaadake: all pikas rivis keti külge aheldatud orjad kannavad ükshaaval kive. Neid valvab palju sõdureid. Mida rohkem orje, seda enam tuleb karta nende mässu. Me tugevdame valvet. Me oleme sunnitud oma orje hästi toitma, muidu nad ei suuda teha rasket füüsilist tööd. Kuid nad on ikkagi laisad ja kalduvad mässama. Vaadake, kui aeglaselt nad liiguvad, kuid laisaks muutunud valve ei utsita neid piitsadega, ei peksa isegi terveid ja tugevaid orje. Kuid varsti nad hakkavad palju kiiremini liikuma. Neil ei ole enam valvureid vaja. Valvurid muutuvad samuti orjadeks.

Seda võib toime panna niimoodi. Las heerold viib täna enne loojangut laiali vaarao käsu, milles on öeldud: "Uue päeva koidikust alates kingitakse kõigile orjadele täielik vabadus. Iga kivi eest, mis on linna kantud, saab vaba inimene ühe mündi. Münte võib vahetada toiduks, riieteks, eluasemeks linnas ja lossis. Nüüdsest peale te olete vabad inimesed."

Kui preestrid mõistsid, mida Krati oli öelnud, lausus üks neist, kõige vanem:

- Sa oled deemon, Krati. Sinu poolt väljamõeldu mässib paljud maapealsed rahvad deemonluse võrku.

- Olgu ma pealegi deemon ja las inimesed hakkavad minu poolt väljamõeldut demokraatiaks kutsuma.

***

Loojangu ajal kuulutati orjadele uut seadust. Nad olid hämmelduses ja paljud neist ei maganud öösel, mõeldes uuest õnnelikust elust.

Järgmise päeva hommikul tõusid preester ja vaarao jälle kunstliku mäe väljakule. Nende pilgule avanev pilt hämmastas kujutlusvõimet. Tuhanded endised orjad tassisid üksteise võidu neidsamu kive, mis varemgi. Valanud end veega üle, tassisid paljud kahte kivi. Teised, kel oli üks kivi, jooksid tolmupilves. Mõned valvurid tassisid samuti kive. Inimesed, kes pidasid ennast vabadeks - neilt olid ju ahelad ära võetud - püüdsid saada võimalikult rohkem ihaldatud münte selleks, et üles ehitada oma õnnelikku elu.

Krati veetis veel mõned kuud oma terrassil, jälgides rahuldustundega all toimuvat. Muutused olid kolossaalsed. Osa orje ühines väikestesse gruppidesse, ehitas vankreid ja, ladunud sinna kive ning valanud end veega üle, jätkas vankrite lükkamist.

"Nad on võimelised veel palju seadeldisi välja mõtlema, - oli Krati rahulolev, - juba tekkisid esimesed teenused: vee ja toidul laialikandjad. Osa orje sõi käigu pealt, tahtmata kaotada aega teekonnale barakki sööma minemiseks, ja tasus laialikandjatele saadud müntidega. Vaat siis, välja ilmusid isegi tohterdajad: kannatada saanutele osutatakse abi lausa käigu pealt ja samuti müntide eest. Nad valisid liikluse reguleerija. Varsti valivad endale ülemused, kohtu. Las valivad: nad ju arvavad, et on vabad, kuid olemus pole muutunud, nad tassivad endiselt kive..."


Nii nad jooksevadki tolmus läbi aastatuhande, valavad end veega üle ja tassivad jälle raskeid kive. Ja ka praegu jätkavad nende samade orjade järeltulijad oma mõttetut jooksu...
« Viimasena muutis: 09 august, 2012, 08:22 postitatud kasutaja Priit »

Võrgust väljas Illart

 • Suur Liige
 • ****
 • Postitusi: 59
 • Sugu: Mees
 • ....
Re: Mõistujutt: Deemon Krati
« Vastus #1 : 23 aprill, 2010, 10:55 »
Kõik toimub sama skeemi järgi juba sajandeid.
Universaalne algvalem igatahes.
Täna jookseme samuti üksteisel üle varvaste kivid näpus.
Naljakas aga tõsi.

Võrgust väljas Priit

 • Super Liige
 • *****
 • Postitusi: 1152
 • Sugu: Mees
 • :)
  • Eesti Anastasia lehekülg
Re: Mõistujutt: Deemon Krati
« Vastus #2 : 24 aprill, 2010, 13:17 »
Tsiteeri
Kõik toimub sama skeemi järgi juba sajandeid.
Universaalne algvalem igatahes.
Täna jookseme samuti üksteisel üle varvaste kivid näpus.
Naljakas aga tõsi.

jah seda mõistsin isegi, et naljakas aga tõsi. Kahju tegelt paljudest armsatest inimestest kuidas nad jooksevad, süda on hea kuid ei mõtle, on sees harjunud süsteemis ja kannatavad nii arengu, tervise kui palju muuga ja selle peale ütlevad, et nii peabki olema kuigi südames alateadlikult teavad tegelikku tõde...

Võrgust väljas avo

 • Noor Liige
 • **
 • Postitusi: 29
 • ....
Re: Mõistujutt: Deemon Krati
« Vastus #3 : 28 aprill, 2010, 12:37 »
Paraku on nii, et rohkem või vähem oleme kõik selles süsteemis sees või sellest sõltuvad. Kui suuta elada nö naturaalmajanduse tasemel, ilma et vajaksime tsivilisatsioonilt midagi, siis võime öelda, et elame väljaspool seda süsteemi, kas pole?

Võrgust väljas Illart

 • Suur Liige
 • ****
 • Postitusi: 59
 • Sugu: Mees
 • ....
Re: Mõistujutt: Deemon Krati
« Vastus #4 : 15 juuni, 2010, 13:05 »
See demkraatia algvalem on suht lihtne, tänapäevaks on aga kogu tegevus arenenud põhjalikult välja, selle teostus ja kontroll on samal ajal nii sügaval inimese sisemaailas kui ka univerumi laiades vaakumväljades.
Kõige hullem on vaadata neid inimesi kes loodavad et mingil ajahetkel reastuvad mingid planeedid kusagil ritta ja tõuseb mingi seletamatu teadvustase ja inimene saab võluväel sellest ikkest lahti, kuigi mõistan, inimesed on tegelikult väsinud ja tahavad kusagil kaugel päikest näha, ilma mõistmata et see päike paistab meie enda seest, mis sest et silm ütleb selle kohta et päike on kusagil kaugel kosmoses.

Võrgust väljas Madis

 • Uustulnu
 • *
 • Postitusi: 17
 • Sugu: Mees
 • ....
Re: Mõistujutt: Deemon Krati
« Vastus #5 : 15 august, 2010, 19:08 »
Tsiteeri
Paraku on nii, et rohkem või vähem oleme kõik selles süsteemis sees või sellest sõltuvad. Kui suuta elada nö naturaalmajanduse tasemel, ilma et vajaksime tsivilisatsioonilt midagi, siis võime öelda, et elame väljaspool seda süsteemi, kas pole?

Jah, isegi kui selle jutuga täiesti nõustuda ning asju muuta tahes pole olukord sugugi nii lihtne, et lihtsalt ütled kõigest lahti ja kolid metsa elama ilma midagi kaasa võtmata. Kui õigesti mäletan siis raamatus oli mainitud ka, et muudatused peaksid toimuma sujuvalt. Olukorda teadvustades tuleb lihtsalt ühest otsast asju lahendama hakata ja küll tuleb ka aeg kui lõplikult sellest ikkest vabaneme.

Võrgust väljas Priit

 • Super Liige
 • *****
 • Postitusi: 1152
 • Sugu: Mees
 • :)
  • Eesti Anastasia lehekülg
Re: Mõistujutt: Deemon Krati
« Vastus #6 : 16 august, 2010, 18:36 »
Tsiteeri
Tsiteeri
Paraku on nii, et rohkem või vähem oleme kõik selles süsteemis sees või sellest sõltuvad. Kui suuta elada nö naturaalmajanduse tasemel, ilma et vajaksime tsivilisatsioonilt midagi, siis võime öelda, et elame väljaspool seda süsteemi, kas pole?

Jah, isegi kui selle jutuga täiesti nõustuda ning asju muuta tahes pole olukord sugugi nii lihtne, et lihtsalt ütled kõigest lahti ja kolid metsa elama ilma midagi kaasa võtmata. Kui õigesti mäletan siis raamatus oli mainitud ka, et muudatused peaksid toimuma sujuvalt. Olukorda teadvustades tuleb lihtsalt ühest otsast asju lahendama hakata ja küll tuleb ka aeg kui lõplikult sellest ikkest vabaneme.
"Tasa ja targu" ütleb vanasõna...
Rapsides ei saa jah sujuvus on vajalik aga se on igal inimesel erinev lähtudes paljudest pisidetailidest, kuid peab ise alustama ja minema, kasvõi vaikselt ja sujuval, aga jääda imet ootama väljaspoolt on jah mitte parim idee just... eriti veel kui ime sünnib ja ise pole valmis on ka väga totter olukord [smiley=wink.gif]

Võrgust väljas Liisike

 • Suur Liige
 • ****
 • Postitusi: 62
 • Sugu: Naine
 • ....
Re: Mõistujutt: Deemon Krati
« Vastus #7 : 25 märts, 2011, 20:57 »
Margus Lepa selle ühes saates lugenud ka ette, et kui viitsimist vb vahest ei ole lugeda, siis sealt hea kuulata :) Esimene kohe, paremale punasele noolele vajutada ja laeb arvutisse ning saab kuulata.

http://nommeraadio.ee/meediapank.php?cat=Ulmejutud

Seal üldse väga palju huvitavaid saateid, olen hakanud nüüd kuulama.

Võrgust väljas Leheke

 • Uustulnu
 • *
 • Postitusi: 10
Mõistujutt: Deemon Krati
« Vastus #8 : 22 juuli, 2011, 14:19 »
Deemon krati lugu oli väga inspireeriv, ning toob palju vastuseid...
.... Vaikuse kohin

Võrgust väljas joonatan

 • Super Liige
 • *****
 • Postitusi: 213
 • Sugu: Mees
Mõistujutt: Deemon Krati
« Vastus #9 : 19 detsember, 2012, 15:00 »
väga geniaalne lugu, üks mu lemmikutest.  annab demokraatiale korraliku elegantse laksu näkku ;D
Can you feel the heartbeat of the earth through the sea and the mist...


Võrgust väljas Priit

 • Super Liige
 • *****
 • Postitusi: 1152
 • Sugu: Mees
 • :)
  • Eesti Anastasia lehekülg
Mõistujutt: Deemon Krati
« Vastus #10 : 20 detsember, 2012, 07:43 »
väga geniaalne lugu, üks mu lemmikutest.  annab demokraatiale korraliku elegantse laksu näkku ;D

Ja kuidas veel... FB ringles ka väga asjakohane iglisekeelne pilt  :) (manusega kaasas)
« Viimasena muutis: 20 detsember, 2012, 08:33 postitatud kasutaja Priit »

Võrgust väljas joonatan

 • Super Liige
 • *****
 • Postitusi: 213
 • Sugu: Mees
Mõistujutt: Deemon Krati
« Vastus #11 : 20 detsember, 2012, 12:46 »
 ;D
lugu tuletab ka meelde et deemonid on tegelikult väga intelligentsed, neid is maksa alahinnata. küll aga saab üle kavaldada.
« Viimasena muutis: 20 detsember, 2012, 17:13 postitatud kasutaja joonatan »
Can you feel the heartbeat of the earth through the sea and the mist...


Võrgust väljas Priit

 • Super Liige
 • *****
 • Postitusi: 1152
 • Sugu: Mees
 • :)
  • Eesti Anastasia lehekülg
Mõistujutt: Deemon Krati
« Vastus #12 : 18 jaanuar, 2013, 13:48 »
Leidsin veel ühe loo mis natuke sarnane eelnevale...  :vanake:

Narritatud ühiskond

...ühel kaunil päeval te otsustasite minna nagu tavaliselt, oma õunapuu juurde ja võtta üks õun. Te astusite oma trepilt paar sammu õunapuu suunas ja nägite inimeste rivi.
- Kes sina selline oled? - küsite te sellelt, kes seisab teile kõige lähemal?
- Mina olen õunte müüja, - vastab too.
- Aga kes need sinu järel on? - jätkate te imestunult ning kuulete vastuseks:
- Minu järel seisab inimene, kes toob õunad minu poodi, tema järel see, kes neid puu otsast korjab, aga ümberringi näed sa puhastes kostüümides inimesi, need on need, kes kirjutavad üles, mitu õuna meie käest läbi käib.
- Mis te olete segi läinud või? Hullumeelsed - oled sa nördinud. Miks te tegelete mõttetute asjadega? Kes teile ütleb aitäh selliste mõttetuste eest?
Aga vastuseks saate:
- Sina hakkad meid tänama, hakkad meile kõigile raha maksma, ja selle raha eest saame ka meie endale õunu osta.
- Ja kust ma teile nii palju raha võtan?
- Aga sa mine naabri pirnipuu juurde, seal on arvepidaja koht vaba. Sa hakkad arveid pidama, saad selle eest raha, võid maksta meile ja süüa õunu kui soovid.
Täielik mõttetus, ütlete teie, skisofreenia. Muidugi absurd, muidugi skisofreenia. Kuid see just meieaga toimubki.

 

SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
imPulse2 © Bloc