Eesti Anastasia Foorum

 

Autor Teema: "Keda nõelavad mesilased"    (Loetud 3462 korda)

0 Kasutajat ja 1 Külaline vaatavad teemat.

Võrgust väljas Lapsesuu

 • Admin
 • Super Liige
 • *****
 • Postitusi: 246
 • Sugu: Mees
 • ....
"Keda nõelavad mesilased"  
« : 06 detsember, 2008, 20:43 »
 -Igal maalapil peaks kindlasti olema üks mesilaspere. Ma ütlesin, et meil pole just palju inimesi, kes oskaksid mesilastega suhelda. Selleks õpivad inimesed spetsiaalsetes õppeasustustes, aga ka neil ei tule alati välja.
Anastasia vastas: paljugi sellest, mida teie teete mesilaspere elu kindlustamiseks, tegelikult segab neid. Viimaste aastatuhandete jooksul on Maal olnud vaid kaks inimest, kes suutsid natukenegi ligineda selle unikaalse elava mehhanismi mõistmisele.
 - Kes nad on ?
 - Need on kaks munka ja neid loetakse pühakuteks. Sa võid neist lugeda teie raamatutest, mis asuvad kloostrite hoidlates.
 - No hüva, kuidas siis on vaja oma maalapil mesilasi pidada ?
 - Neile on lihtsalt vaja teha selline pesa, nagu neil on looduslikes tingimustes ja kõik. Edasine töö seisneb selles, et võtta neil osa mett, vaha ja teisi nende poolt loodud aineid.
 - Aga nad hakkavad ju inimesi nõelama. Mis puhkus see suvilas olla saab, kui inimene on kogu aeg hirmul?
 - Mesilased nõelavad vaid siis, kui inimene ise neisse agressiivselt suhtub, vehib, kardab, on sisemiselt väga sõjakalt meelestatud, isegi mitte mesilaste, vaid lihtsalt kellegi suhtes. Nad tunnevad seda, õigem oleks öelda, et neile pole vastuvõetav ühegi tumeda tunde kiirgus. Veel võivad nad nõelata neid kehaosi, milles on närvilõpmed, mis on seotud mingi inimese kehaorgani haigusega. Ja kus kaitsev kest on läbi torgatud võid muud haiget kohta. Teile on teada kui efektiivselt ravivad mesilased haigust nimega radikuliit, kuid see pole sugugi ainus, mida nad suudavad.
Selleks, et kõigest rääkida ja veel ka tõestada, nii nagu sina seda soovid, peaksid sa siin minu juures olema mitte kolm päeva vaid mitmeid nädalaid.
 Teil on mesilastest palju räägitud, ma viisin vaid nende pidamisse sisse mõningaid korrektiive ja usu, palun, mind, need on peamised. Sellist mesipuud on väga lihtne asustada. Sinna saab meelitada ühe peret heitva mesilaspere, asetades sinna enne vahatükikese ja mett andva taime. Pole vaja mingeid isetehtud raame ja kärgesid. Hiljem, kui mitmel maalapil on oma mesilased, hakkavad nad ise paljunema, hakkavad pereheitmisel hõivama vabu puupakke.
 - Aga kuidas neilt mett võtta ?
 - Avada alumine kaas, murda ära rippuvad kärjed ja võtta välja mesi ja õietolm. Ainult ei maksa ahnitseda, tingimatta tuleb osa mett mesilastele talveks jätta.
« Viimasena muutis: 06 detsember, 2008, 20:45 postitatud kasutaja Laps »

Võrgust väljas KeegiVeel

 • Noor Liige
 • **
 • Postitusi: 32
 • Sugu: Mees
 • ....
Re: "Keda nõelavad mesilased"  
« Vastus #1 : 08 detsember, 2008, 09:56 »
Aga kuidas siis mett kärgedest kätte saab, kui kärjed on suvalise ebakorrapärase kujuga? Mee kättesaamiseks on muidu selline riistapuu, nagu meevurr. Näiteks selline, nagu on aadressil http://www.mesindus.ee/node/333
Sinna saab panna standardsete mõõtudega kärjeraamid. Aga ma ei kujuta ette, kuidas neid suvalise kujuga kärgi vurritada saaks.

Võrgust väljas Lapsesuu

 • Admin
 • Super Liige
 • *****
 • Postitusi: 246
 • Sugu: Mees
 • ....
Re: "Keda nõelavad mesilased"  
« Vastus #2 : 08 detsember, 2008, 22:16 »
Väga huvitav, ma pole ise mesindusega kokku puutunud, seega ei tea sellest suurt midagi. Panin küsimuse üles mesindus.ee'sse.

Võrgust väljas Lapsesuu

 • Admin
 • Super Liige
 • *****
 • Postitusi: 246
 • Sugu: Mees
 • ....
Re: "Keda nõelavad mesilased"  
« Vastus #3 : 27 märts, 2009, 13:04 »
Mesindus.ee'sse postiatasin küsimuse kuidas näeks välja mesindus looduslikul viisil ja kuidas kärgi kätte saada.

...............................................................


looduslikult meelitada ?

looduslikult meelitada ? üles ehitatud kärgi sinna panna on peaaegu võimatu panna. Kuid mõne mesiniku kääst sülem sinna panna on võimalik. kui lased sinna paku sise külge sooned saad kaa kunts kärgi mönedpanna. kuigi ma ei tea kas need kärjed ära ei vaju, kui pesa temperatuur töuseb 36kraadini töuseb. proovi järgi! Kunapole kärje ümber liiste on kärg kergesti purunev seega pole seda muul viisil võimalik töödelda peale presimisega vöi kärje meena (sööd met kärjega koos). Met saab presida kaa öuna mahla pressiga kuidsiis läheb rohkem raisku.Pak tarud läksid moest sest , et pakk tarust met kätte saada tuli mesilas pere ära tappa.Kuna polnud lihtne sinna uusi peresid leida tuli akata muid mooduseid leidma. kuna paku sisse on võimatu raame panna akati vä-lja mötlema esimesi raam tarusid seegaleiti uusi varante mee vötuks ja raamide terveks jäämisega (tsentrifugaal jõul) ehk mee vurriga. Saa vöid teha taru raamitega kuid väljast on pakk taru kuju. omal lihtsam tegutseda . raami möödu vötad sellise mis mahuks pakku möötmetele . pöhi reegel on 7-8mm peab olema taru seina ja raami vahe jakahe raami vahe peab olema miinimum 7mm. maksimum 11mm. kui on vähem kui 7mm. ei mahu mesilased läbi ia siis naad kitivad täis kui on suurem kui 8mm ehitavad kärjed täis. kärjed teeks laius on kitsas ja sügavus on tunduvalt sügavam. Kui on raamid on lihtne valida mee ja haudme raamide vahel. edu sulle


.....................................................................

Looduslik mesindamine täitsa võimalik

Ei taha küll seda süsteemi ühegile mesinikule soovitada, kuid on võimalik tekitada ise kärgi.ja need siis paku sisse tõsta.
Isiklikust kogemusest on ca 4-5 näidet millest võinuks alustada.
Esmalt vaja üht täitsa tavalist lamavtaru ja noore emaga pere. Seejärel tuleb arvesse võtta, et noor ema suurendab pere jõudsalt. Kuid ise hoiduks neile piisavalt raame panema. Otse vastupidi paneks ca 5-6 mustemat raami pesasse.
Pesa teeks keskele ja ühe ääre laua jätaks ära ning kataks ääre laudadega kinni. Seejärel jätaks nad terve suve sinna majandama. Suve lõpuks on oletatavasti ise tehtud raamid (lahtises pooles) üles ehitatud ja juba mustemat karva ehk siis tugevamad. tõsta on neid ka juba täitsa võimalik.. Pakktarusse tõstes ise kasutaks lippe mille paigutaks nende puidust raamideta kärgede vahele. ja mitte pikkasid nii 5-6cm pikkuseid. Igavene nikitsemine oleks kuid tehtav.

Isiklikult leian, et iga pakktaru ka ei sobi. neid 100 aastaseid ka vist pole kuskilt võtta. Teisalt kuidas ära hoida külgede ära mädanemine. ja lisaks kas pealt käib ka "katus" maha. Kuidas saab mesinik meele ligi.
Tühja ruumi soojendamisega tuleb kindlasti esimesel talvel tükk tegu mesilastel mistõttu on suur oht, et mesilaspere sureb külma.
Haava puust on hea küll seda pakku seeest õõnsaks raiiuda (enamik suuri D=100-120cm) on seest pehmed ja ääred vaid tugevad. St tuleb mesinikul teha katus ja põhi. Poleks ka nagu probleemi kuid see puidu mädanik läheb edasi.
St tuleks kasutada ikkagi mõnda suuremat kuuse kändu. Nondest tühja paku tegemine jälle keerukas. Lõika või saega keskelt puruks ja hiljem naeluta (tihendina kasutades hiljem vaha näiteks) omavahel ta kinni tagasi. Saaks teha ka mingid kinnitus nagad algsete raamide jaoks näiteks.... Katus on kerge mingi kooniline teha. ja põhja kasvõi võrk või lauad.
Need siis minu ideed kuidas tekitada 1 pakktaru ja kuidas tekitada mesilaspere vastav pakktarusse.

Rohkem ideid mul kahjuks jõulupüha ajal ei tekkinud. Seega kahjuks ei oska rohkemat aidata. Loodame, et mesinikud mind kohe hukka enda kirjutatu pärast ei mõista. See ei ole ikkagi päris õige mesindamine......................................................................


pakktaru

ma ise mõtlen et meevõtmine toimub siis noa ja kulbiga
kesse ütleb et ema kusagil kärjekäikude vahel nõnda hukka ei saa
haue ja mesi lähevad segi
mett täis kärjed purunevad kergelt, kes neid harutada jõuab
teistest lähedalasuvatest tarudest algab röövimine
kuidas peale meevõtmist talvesööta anda
sügisel enam kärgi ei ehitata kui korjet pole
kui need küsimused positiivselt lahendada võiks proovida
seni jääb see ikka mesiniku viguriks
pealegi on kusagilt tulnud sülem reeglina kellegi mesilast putku pannud st on juba kellegi oma....................................................................pakktaru

Kui tahad looduslikult pidada, siis peab sul olema veidi oma metsa, parem, kui männikut. Lõika männil latv maha. Puu otsas seda küllaltki ohlik teha, kukkudes lööb sind puu otsast alla ja siis heal juhul haigla, kui mitte surnuaed. Edasi õõnesta lõunapoolsesse külge kirvega 1m pikkune ja 15-20 cm laiune pesaauk , soovitavalt 6m kõrgusele. Avause ette pane paksem männilaud, kuhu puuri mõned augud. Mesilased leiavad koha küllaltki sagli ülesse ja asustavad meeleldi. Kui puu kavab, siis pole talvekülma karta. Mett võta augustis. Anna suitsu ja võta laud pesa eest ära. Kasuta pikka nuga. Suitsuga aja mesilased eemale. Ühel aastal lõikad vasaku poole kärgedest ära, teisel parema. Siis ei teki kärgede vananemise ohtu. Kärjed meega pane sõelale, mesi nõrgub soojas välja, kadu on suht väike. Kahjuks tõrje tegemine on raskendatud, kuid võimalik. Saak jääb ka kesisemaks, kuid tegevus rohkem harrastus.....................................................................Pakk taru pluss

on, et ta on vertikaalsest puidust, kuid seda saab ka lauast teha. Taru haudme ruumi sisesein tuleb teha vertikaalsest puidust. Või kui tahab teha pakk taru, siis jätta see alumiseks korpuseks. Kevadel lõigatakse 1/3 kärjest valja ja kõik. Mesilastele meeldib kombineeritud taru. Tean omast kogemusest.
« Viimasena muutis: 27 märts, 2009, 13:18 postitatud kasutaja Laps »

 

SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
imPulse2 © Bloc