Eesti Anastasia Foorum

Autor Teema: Karastades tuleb tervis  (Loetud 4651 korda)

0 Kasutajat ja 2 Külalisi vaatavad teemat.

Võrgust väljas Lapsesuu

• Super Liige
  • Sugu: Mees
  • ....
Karastades tuleb tervis
« : 25 veebruar, 2009, 19:09 »
Allikas: Pere ja Kodu

[size=12]Kuidas teha nii, et laps suudaks viirused edukalt tagasi tõrjuda? Lihtne viis selleks on karastamine. Kui organism harjub jahedama temperatuuriga, töötab immuunsüsteem välja ained, mis aitavad lapsel terve olla.

Beebi karastamisega võib alustada kohe esimesel elukuul, eeldusel, et laps on sündinud ajalise ja tervena. Väikese sünnikaaluga beebit hoogsalt karastama hakata ei tohi, aga kui sünnikaal on normaalne, naba ja silmad terved, pole vaja karta. Et beebi nina vahel natuke nohiseb, ei tähenda veel, et lapsel on nohu. Nohisemise põhjuseks võivad olla ninakäikudesse kogunenud koorikud.
Niisiis karastama. Millest alustada?

Pigem vähem kui rohkem
Esimese sammu karastamise suunas teete siis, kui laps on parasjagu õhukeselt riides. Pidage meeles riietumise põhitõde – pigem vähem kui rohkem. Paksult riidesse topitud ja seetõttu higisel lapsel on palju suurem oht külmetuda kui lapsel, kellel on riideid vähem seljas.
Muidugi tuleb lähtuda sellest, kui palju kraade on väljas ja kui tugev on tuul, aga kui olete ise paljalt, pole vaja ka last kubujussiks pakkida. Sellest, kas riideid on palju või parasjagu, saate aru, kui katsute lapse kaelatagust. Kui see on higine, on riideid palju.
Juba ammu on tõestatud, et jalataldade ja ülemiste hingamisteede vahel on otsene seos – nohud-köhad tulevad kallale sellepärast, et jalad jahtuvad maha. Kui jalad on harjunud kogu aeg soojas olema, on laps haigustele vastuvõtlikum. Seega tasub imikut pigem paljaste jalgade kui mitmete sokipaaridega hoida.
Järgmine samm – õhuvannid. Ärge kiirustage mähkmete vahetamisel lapsele pükse jalga panema, vaid laske beebil mõnda aega olla palja pepuga. Veelgi parem – võtke laps aeg-ajalt täiesti paljaks. Karastamise juures on tähtis järjepidevus. Kui täna alustasite minutist-paarist, siis järk-järgult pikendage paljaks oleku aega.
Muidugi lähtuge sellest, kuidas tita ennast tunneb – paljana olekut peaks ta kindlasti nautima. Ärge kartke, et laps külmetab. Kui tal hakkabki veidi jahe, asub ta ennast kohe siputamisega soojendama. See on aga omakorda kasulik, sest nii treenib laps lihaseid. Just selle tõttu on õhu- ja veeprotseduurid eriti vajalikud lastele, kes on veidi aeglasemad, laisemad ja kelle lihasjõud on madalavõitu.
Kindlasti ei tohi karastamise ajal olla ruumis tuuletõmbust. Siis ei ole ka külmetamist karta.

Veega varakult sõbraks
Veega hakake last harjutama kohe. Kui beebi on terve ja tema silmad korras, pole vaja lapse nägu ja silmi puhastada vatitupsuga, vaid pesta leige voolava veega. Ka see on karastamine. Pidage aga silmas, et vett ei tohi panna otse näole, vaid otsmikule, kust see ühtlaselt üle näo jaguneb. Nii jõuab laps silmad kinni panna ja vesi ei lähe silma.
Vannitamisega alustage esimesel elunädalal. Algul võiks vannitamine kesta kõige rohkem 5 minutit, järk-järgult pikendage seda aega.
Vannivesi olgu esialgu 37–38 kraadi, kuid juba teisel nädalal hakake vee temperatuuri paari päeva kaupa alandama: algul 36, seejärel 35 kraadile. Vanniskäik lõpetage ülevalamisega jahedama, 34-kraadise veega. Selline temperatuur on karastamiseks kõige sobivam.
Kolmandal nädalal, kui lapsel ei teki protesti, võiks vannivesi olla 34 kraadi ja nii võib see jäädagi. (Kui kardate vee temperatuuri alandada ja vannitate last kogu aeg 36-37-kraadises vees, võib ta kolme-neljakuuselt hakata vanni pelgama, sest vesi on tema jaoks liiga soe.)
Ühekuuseks saamisel laske lapsel 34-kraadises vees olla 10–15 minutit. Selline vesi ei väsita, vaid innustab aktiivsemalt siputama. Liigutamist soodustab veel see, kui te last vees silitate – iga puudutus paneb tema käed-jalad hoogsalt liikuma.
Vannitamise ajal muutke kindlasti lapse asendit: pange teda kõhuli ja selili ning hoidke vahepeal püsti. Püüdke teha nii, et lapse keha oleks kogu aeg vees.
Kui laps on olnud nohus ja palavikus, võiksite vannitamist uuesti alustada 36-kraadises vees. Millal, ütleb last ravinud arst.
Kuigi vanni soovitatakse teha õhtul enne magamaminekut, on hulk lapsi, kes muutuvad vanniskäigu järel erksaks ega jää enam magama. Sellist last võite vannitada hommikupoole, peaasi, et tegelete lapsega enam-vähem samal ajal.
Kui laps on rahutu, siis võib ta vannis käia iga päev, sest vann rahustab. Kui vannitate last karastamise eesmärgil, võite seda teha ülepäeviti, kuid mitte harvem kui kaks korda nädalas. Nii säilib karastamisel järjepidevus.
Veel üks soovitus. Kui teil on kodus suur vann, võiks laps vannis käia koos ema või isaga, sest nii tunneb ta ennast turvalisemalt. Rahustavalt mõjub ka veealune silitamine.

Beebiga ujuma
Ujumisoskust ei omanda laps enne, kui selleks on olemas füüsilised eeldused – umbes kolmeaastaselt. Varem õpib imik sukelduma ja vee all hinge kinni hoidma, ennast pinnale tõmbama ja vee peal õõtsuma. Kõiki neid oskusi läheb tal hiljem vaja.
Basseinis ujutamisega võiksite alustada juba 1–1,5 kuu vanuselt. Kui olete last kodus järjest jahedama vanniveega harjutanud, naudib ta ka 34-kraadises basseinivees ujumist. Algul kestab ujutamine 10–15 minutit, 2–3 nädala jooksul pikeneb basseinis oleku aeg 20–25 minutini.
Kui te lapsega basseinis ujumas käia ei saa, aga kodus on suur vann, saate teda 3.–4. elukuuni edukalt ujutada seal. Enne alustamist peaksite siiski lapsega paar korda ujutamise instruktori juures käima ja mõned nipid ära õppima. Võite ka uurida, kas on võimalik, et instruktor tuleb teie juurde koju.
Igal juhul tasub beebiga ujuda. Lisaks sellele, et ujutamine on üks võimalus beebit karastada, õpetab see tasakaalu, aitab kaasa motoorika ja koordinatsiooni arengule, treenib lihaseid ning soodustab ka lapse vaimset arengut. [/size]

http://www.naistemaailm.ee/artikkel.php?id=7267&hi=karastamine&k=1

Võrgust väljas Meckron

• Uustulnu
  • *
  • "Las eluviis tõestab Sinu vaimsuse suurust."
Re: Karastades tuleb tervis
« Vastus #1 : 06 aprill, 2009, 19:19 »
Väga õige, minagi hoian toatemperatuuri talvel toas jaheda, nii +10 ringis, ning öösel +5 ringis. Kui sellise asjaga harjud, siis soojemas toas on talvel väga raske olla, eriti magades. Ja kiireke töötab jahedas tunduvalt paremini, kergem on suunata. Ei mäletagi millal viimati haige sai oldud... võibolla 2007...
 ::)

Võrgust väljas Lapsesuu

• Super Liige
  • ....
« Vastus #2 : 06 aprill, 2009, 20:35 »
+10 ja +5 on minu jaoks liiga külm ma arvan. Väga jahedas magades on hommikul kurk tundlik, ei tea kas magan suu lahti. Küll, aga olen proovinud juba mingi aja külma veega pesta ja külmakartlikus on tunduvalt paranenud ja enesetunne on ka kirjeldamatu peale külma dušši :)
« Viimasena muutis: 06 aprill, 2009, 20:37 postitatud kasutaja Laps »

Võrgust väljas Meckron

• Uustulnu
  • *
  • "Las eluviis tõestab Sinu vaimsuse suurust."
« Vastus #3 : 06 aprill, 2009, 20:58 »
Tsiteeri
+10 ja +5 on minu jaoks liiga külm ma arvan. Väga jahedas magades on hommikul kurk tundlik, ei tea kas magan suu lahti. Küll, aga olen proovinud juba mingi aja külma veega pesta ja külmakartlikus on tunduvalt paranenud ja enesetunne on ka kirjeldamatu peale külma dušši :)

Egas ma ütlegi et nii peab, lihtsalt kui ma olin mingi 16 siis mõtlesin et Anastasia magab nii et kaisumõmmi soojendab aga mul on tekid jälle, prooviks õige tema kliimat, umbes selline on karukoopas ma arvasin. Hakkas täitsa meeldima teadsa. Nüüd magan talvel jahedas ja suvel soojas, nii nagu loodus käib. Muidugi vananemist peatab see tohutult, kuna kehas on protsessid aeglustatud. Sest kui ma teinekord veini ostan, olgugi et ma olen 23, küsitakse ikka dokumenti.  ;D Jahedaga suunatakse kehasse vähem energiat, nagu mulle tundub, ja selle tulemusena ka väheneb keha läbipõlemine. Samas jääb ka energiat üle, saab seda mujale suunata.
Karastus on ikka hea, kasvõi vähekegi, ja juba hakkab keha tagasi saama oma suhteid sooja ja külmaga. Keha hakkab Sind austama et Sa temasse usud...
 :)

Võrgust väljas Priit

• Super Liige
  • :)
    • Eesti Anastasia lehekülg
« Vastus #4 : 08 aprill, 2009, 19:58 »
Tsiteeri
 ;D Jahedaga suunatakse kehasse vähem energiat, nagu mulle tundub, ja selle tulemusena ka väheneb keha läbipõlemine. Samas jääb ka energiat üle, saab seda mujale suunata.
Karastus on ikka hea, kasvõi vähekegi, ja juba hakkab keha tagasi saama oma suhteid sooja ja külmaga. Keha hakkab Sind austama et Sa temasse usud...
 :)
ma sain see talv, elatud nii et toatemperatuur kõikus 10 - 18 vahel keskmina reeglina oli 15 - 16 ja sai ära elatud ilusti, kuid tegelikult miinuskraadidega õues alasti ka külm ei ole (ärkvelolekul, näiteks seistes) aga kui tuul tuleb siis on küll natuke hambad ristis...

SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
imPulse2 © Bloc