Eesti Anastasia Foorum

 

Autor Teema: Maa jagamisest/ostmisest  (Loetud 3212 korda)

0 Kasutajat ja 1 Külaline vaatavad teemat.

Võrgust väljas Ingrid

  • Mode
  • Super Liige
  • *****
  • Postitusi: 101
  • Sugu: Naine
  • ...
Maa jagamisest/ostmisest
« : 23 mai, 2012, 13:17 »
Kas olete mõelnud, kuidas oleks korraldatud maa jagamine sellisel juhul, kui kõigepealt leitakse ja ostetakse suur lahmakas maad? Kuidas teha nii, et oleks maa igaühe enda oma, mitte ei kuuluks organisatsioonile ja samas oleks võimalikult suur tõenäosus, et maa omandajad seal ka tõesti elama hakkavad ja kodu rajavad?

Üks näide on toodud Laura Ingalls Wilder`i lapsepõlveraamatutes. Võis olla kas "By the Shores of Silver Lake" või "The Long Winter." Praegu mul ei ole neid käepärast, kirjutan mälu järgi. Laura pere reisis 19. sajandi lõpus parema maa otsingutel palju, liikudes edasi nii, kuidas indiaanlaste käest maa ära võeti ja valgetele jagati. Mainitud raamatutes nad jõuavad kohta, kuhu püsima jäävad ja kus rajatakse uus väike linn.

Maa jagamine käis nii. "Kõrgemal pool" oli paika pandud, kuhu peavad tulema metsamassiivid (kogu maa oli lage preeria) ja kuhu talud. Igaüks (kahtlustan, et siiski mitte indiaanlane), kes soovis omale maad, valis meeldiva tüki välja põhimõttel, kes ees, see mees. Maa ametlikult omastamiseks tuli minna kontorisse, kus osariik ja inimene sõlmisid omavahel kihlveo. Osariik väitis, et inimene ei suuda x aastat (mingi väike aeg, ehk umbes 5a) valitud maatükil tegutseda ja pidada kinni tingimustest, inimene väitis, et suudab. Raha tuli kinnituseks maksta sümboolne summa, paari päeva lihttöölise palk. Kõiki tingimusi ehk ei olnud raamatus mainitud, põhilised olid, et kui valitud tükk on plaani järgi nö talumaal (homestead claim), siis sellele tuleb mingi lühikese aja jooksul ehk üsna kohe ehitada kerghoone (claim shanty) (Laura perel oli sisuliselt kuur, kus sai suvel elada, kuid talvel mitte) ja vähemalt 7 kuud aastas sellel maatükil püsivalt elada. Kui valitud maa oli planeeritud metsa alal (tree claim), siis sellele tuli x aja jooksul kasvatada kindlatele tingimustele vastav noor mets. Ja kui inimene 5a oma maatükil vastu pidas, siis ta oli kihlveo võitnud ja see kuulus päriselt talle.

Oma valitud tükil kohe elamist peeti oluliseks eelkõige mitte sellepärast, et ametnikud saavad teada, et inimene ei ela seal, vaid sellepärast, et tühje krunte varitsesid need, kes jagamisel hiljaks olid jäänud või lihtsalt ei viitsinud tohutute järjekordadega vaeva näha ja seadsid end tühjas majas sisse ja omaniku saabumisel selle ära tapsid. 

Siinjuures tuleks arvestada, et sel ajal olid rongid uudne nähtus, autodest polnud nad midagi kuulnud ja raha teenimiseks tuli pikalt korraga eemal olla. Ehk maatükil püsivalt elamine eeldas, et inimene suudab sellel maatükil enamvähem kõik vajaliku ise toota ja samas ka muu vajaliku jaoks rahalised vahendid tekitada.

Taludeks jagatud maatükid olid väga suured ja üldiselt eelistati tugevalt privaatsust. Kui mitmekümne miili peale oli juba kahte talu nähtud, siis oli piirkond ülerahvastatud.

Laura pere valis oma maatüki tulevase linna lähedale, et lapsed saaks kooli minna ja alguse maade jagamisel võtsid linna ka krundi, et kui poepidajad saabuvad, siis saavad juba ehitatud maja maha müüa. Aga tegelikult elasid nad ise talvel linnas selles majas, sest talu maja ei olnud arvestatav ja isegi linnamaja katusest sadas lumi läbi.


Kui nüüd ajalooline taust ja koledused kõrvale jätta, siis mulle tundub, et selline moodus, kus sõlmitakse näiteks rendileping tingimusega, et kui inimene x aja jooksul seal püsivalt elab ja on näiteks rajanud peenrad vms, siis loetakse maa talle müüduks, võib olla päris efektiivne. See võimaldab ka maa soovijatel maal elamist ja toimetamist proovida ilma kohe maad lõplikult ostmata ja vajadusel lahkuda, kui selgub, et tegelikult see ei ole ikka üldse see, mida ette kujutati ja sooviti. Ja kui inimene on seal elanud ja ehitanud ja kasvatanud, siis ei saa rendilepingut lihtsalt lõpetada, vaid selles on ostuleping juba sees. Ja variandi, kus ostetakse maad kellelegi teisele edasi andmiseks, kel on hoopis muud plaanid, teeb see üsna raskeks. Ma ei tea küll, kuidas see juriidiliselt teostatav oleks.   


 

SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
imPulse2 © Bloc