Eesti Anastasia Foorum

Autor Teema: Kuidas muuta arvutit ökonoomsemaks ja vaiksemaks.  (Loetud 2679 korda)

0 Kasutajat ja 1 Külaline vaatavad teemat.

Võrgust väljas Priit

• Admin
  • Super Liige
  • Sugu: Mees
  • :)
    • Eesti Anastasia lehekülg
Kuidas muuta arvutit ökonoomsemaks ja vaiksemaks.
« : 07 november, 2012, 09:13 »
Leidsin hea lingi kus head õpetused abiks kes pole asjaga kursis!
http://et.wikipedia.org/wiki/Vaikne_arvuti

Et, voolutarvet vähendada siis üks võimalustest on passiivjahutuste paigaldamine ventilaatorite asemel, sest ventilaatorid tarbivad voolu ja samas tekitavad ebameeldivat müra. Aga on ka palju teisi nippe  ;)

Võrgust väljas Priit

• Admin
  • Super Liige
« Vastus #1 : 19 detsember, 2012, 13:06 »
Ma siin seletan siis ka asja paremini lahti... Passiv-jahutus on selline asi mis jahutab koguaeg, isegi siis kui arvut pole vooluvõrgus see on tavaliselt vasest või alumiiniumist võimalikult suur pind mis juhib kiirelt kuumust ja tänu suurele pinnale ka eraldab ära, sellel puudub ventilaator mis võtab voolu ja puhub tuult, et jahutada kiirelt...

Passiv jahutuse näide pildil...
Aktiiv jahutuse näide pildil...

Videokaardi valikult saab jälgida nende võimsusi, tihtipeale võimsam võtab rohkem voolu ja vajab rohkem jahutust. Samas uuemad tehnoloogjad teevad kiirema töö ära väiksema voolutarbega...

Teine asi on veel protsessor... kui jälgida protsessorite maksimaalseid voolutarbeid siis mõned võtavad vähem mõned rohkem voolu ja ma ei saa öelda, et võimsam protsessor võtab rohkem voolu. Endal hetkel 65W paljud on aga 95W ja rohkemad... Samas AMD vajab suuremat jahutust ja Intel väiksemat... vähemalt vanasti oli nii...

Iga ventilator arvutis võtab samuti voolu.. mida rohkem neid seda rohkem müra ja voolutarvet.
Mõni aeg tagasi ma vahetasin oma arvutis protsessori jahutuse 12" ventilatori, ennem oli mingi mille max müra 50db ja 3600rpm kiirus  nüüd aga 8,5db ja kiirus 800rpm jahutab ilusti ära... müra vahe on meeletult suur.

Avastasin ka, et kõvaketas teeb omajagu müra. Vaatasin, et ükski ventilaator erilist müra ei tee kuid arvut ikka heli rikas.. lõpuks leidsin kõvaketta mis mürises, see 7500rpm kettaga ikka väristas omajagu... asi selles, et mu arutis ei käi kõvaketas kruvidega korpuse külge vaid hoopis plastik liug raamiga, see aga ei läinud piisavalt tihkelt soklisse ja tegi omajagu lärmi.. kui tõstsin selle välja ja panin pehmele alusele siis müra kohe kadunud :)

DVD rom on mul vana.. see on mürarikas... filmi küll ei tahaks sellest eriti vaadata...  :P

Aga kuidas saada teada palju voolu arvut võtab ? Sellele on vastata lihtne, tuleb hankida kuskilt elektroonilin voolu mõõdik, poes hakkavad nende hinnad 10 eurost, aga kui mõnel sõbral olemas siis saab laenata. Ise ostsin sellise odavama... tagantjärgi mõtlen, et oleks võinud kallima osta sest see vist ei näita täpselt kui on alla 5w

Võrgust väljas joonatan

• Admin
  • Super Liige
« Vastus #2 : 19 detsember, 2012, 15:03 »
ssd kettad on hääletud. ega protsessoritele pole efektiivset passiivjahutust leiutatud juba? mäletan et 15 aastat tagasi sai veel ilma ventilaatorita aga nüüd on nende tempratuurid nii kõrged.
Can you feel the heartbeat of the earth through the sea and the mist...

Võrgust väljas Priit

• Admin
  • Super Liige
« Vastus #3 : 19 detsember, 2012, 15:47 »
ssd kettad on hääletud. ega protsessoritele pole efektiivset passiivjahutust leiutatud juba? mäletan et 15 aastat tagasi sai veel ilma ventilaatorita aga nüüd on nende tempratuurid nii kõrged.
Õige tähelepanek, need kettad on vaiksed (hääletud) kuid väiksema mahulised ja natuke kallimad. Endal on mul cpu peal mingi omajagu kõrge torn (niipalju kui arvuti laiust lubab) ja siis külje peal 12 tolline vendikas... selle ma vahetasin välja, tundub vaikne, kuid jah mitte täielikult hääletu...

Võrgust väljas joonatan

• Admin
  • Super Liige
« Vastus #4 : 19 detsember, 2012, 15:59 »
ega neid arvuteid täiustada lõpmatuseni pole ka mõtet, vananevad ju kiiresti ja pead jälle uue hankima. mul on palju arvutiosi kogunenud aja jooksul, nüüd ei tea kuidas lahti saada :P
Can you feel the heartbeat of the earth through the sea and the mist...

Võrgust väljas Priit

• Admin
  • Super Liige
« Vastus #5 : 19 detsember, 2012, 19:59 »
ega neid arvuteid täiustada lõpmatuseni pole ka mõtet, vananevad ju kiiresti ja pead jälle uue hankima. mul on palju arvutiosi kogunenud aja jooksul, nüüd ei tea kuidas lahti saada :P
Selles õigus jah uued ja paremad tehnoloogiad tulevad peale ja vanad ei ühildu tihtipeale uuematega... Endal on vanemat tüüpi arvut Intel 775 prosega :)

SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
imPulse2 © Bloc